• Čo oči nevidia

Ak by si bol veriaci, tak ti nič nie je...


Stretli ste sa s názorom, že ak ste veriaci, tak Vás psychické choroby obídu? Jeden z veľmi starých názorov je, že ak máte problémy s mentálnou stránkou svojho zdravia, tak ste posadnutý zlým duchom, spravili ste veľa hriechov alebo ste satanisti. Nie všetci veriaci, ale často sa s takýmto presvedčením stretávam hlavne u staršej generácie.


Raz som sa rozprávala s otcom o dare života, ktorý som svojim pokusom o samovraždu odmietla. Hovoril, že dary sa len tak neodmietajú a máme si ich vážiť. "No čo ak ti dajú jed?” Poukazovala som na to, že práve v tejto kapitole môjho života sa tak cítim. Ako by život nebol darom, no naopak prekliatím. Ja som ho nechcela, nechcela som, aby tak bolel, aby som zažívala každodenné utrpenie. Išlo mi hlavou stále dookola. “Ale veď Boh Ti chce len dobre. On by Ti jed nedal." Otcove slová mám stále zaryté v pamäti. ”No ja sa tak cítim." Cítim strach z budúcna. Cítim bolesť z prítomnosti. Cítim hlboké sklamanie z každej sekundy z minulosti. “Netrep." Akoby to nemohla byť pravda. “Toto máš z toho, aké blbosti pozeráš. Keby si Boha počúvala akým smerom máš ísť." Týmto konverzácia skončila. Nesnažila som sa dosť? Veď som bola veriaca. S Bohom som bola každú nedeľu tak, ako ste ma učili. Nechodila som len do kostola, naozaj som sa snažila s ním zblížiť. Necítim ho. To ako by som ho mala počuť mi nevysvetlil. Len každú nedeľu z prostredia gauča, kde majú online omšu, zahlási štipľavú poznámku.


Duševné zdravie a spiritualita sú však dve odlišné stránky života. Bez ohľadu na to či ste, alebo nie ste veriaci, Vás psychické problémy môžu zastihnúť, a podobné poznámky či výčitky páchajú viac škody ako úžitku.


Poznám veľa veriacich aj neveriacich ľudí, rovnako poznám ľudí so psychickými problémami aj bez nich. Ako sa na nich pozerám, tak mi z toho vychádza jedno. Potrebujeme vnútorný pokoj. Je menej pravdepodobné, že budeme mať ťažkosti s našou mentalitou. Nie je to vylúčené, ale pomáha to.


Keďže tento vnútorný pokoj väčšina ľudí dosahuje pomocou viery, tak si to môžu ľahko spojiť s tým, že bez viery sú len ťažkosti. Rovnako nemusia rozmýšľať nad zmyslom života, pretože im to vysvetlil Boh v Biblii. Pre ľudí ako som ja, ktorí dar viery nemajú, to môže byť ťažšia otázka, nás nikto nenaučil, prečo je dôležité žiť, či prečo sme tu. Prečo sa dejú zlé veci. Prečo tu musíme byť. Prečo je tak dôležité existovať správne. A tak ďalej... To môže byť aj príčinou nepokoja. Ten sa môže nabalovať a skončiť zle. No vnútorný pokoj môžete dosiahnuť rôznymi spôsobmi nie len vierou. Zdravá životospráva je napríklad jeden z nich.


Nesnažím sa útočiť na vieru v Boha. Nemyslím si, že viera je zodpovedná za takéto tvrdenia či presvedčenia, skôr mi príde ako zneužitie na oprávnenie určitých názorov. Boh však učí, že sa máme milovať navzájom. Verím, že prekonanie tejto bariéry v podobe presvedčenia, že duševné zdravie je vlastne chyba (ne)viery, vzájomnej láske a súcitu len pomôže.


Ak máte rady ako získavate svoj vnútorný pokoj vy, určite sa podeľte v komentároch a môžeme si pomôcť navzájom.
(Kredit za fotografiu: amazon.com)