• Anna Valentová

Ako ľudia vnímajú samovraždu?

Updated: May 7

Možno by ste povedali, že ľudia, ktorý nezažili psychické problémy, budú samovraždu brať ako niečo neprístupné, zlé, sebecké. No ja som v posledných dňoch, vďaka nášmu prieskumu, prišla na presný opak.


Síce sa našli aj výnimky, ktorí povedali, že samovražda je hlúposť, väčšina ľudí prejavili pochopenie a súcit. Čo mňa osobne veľmi prekvapilo je, že viac ako 80% ľudí, ktorí nám odpovedali, mali skúsenosti s psychickými problémami, či už osobne, alebo cez blízkych.


Ľudia vo veku nad 30 rokov naznačili, že keby ich deti uvažujú nad samovraždou, brali by ich vážne a snažili sa im pomôcť, aby sa takému činu dalo predísť.


Tým by som Vás povzbudiť k tomu, aby ste sa blízkym zverili, keby zažívate nejaké ťažkosti. Kamarátovi, rodine, alebo odborníkom. Tí Vám radi pomôžu, aj keď Vám sa môže zdať presný opak. Dotazník nám totiž vyplnili skoro všetky vekové kategórie.


V spoločnosti sa nájdu ľudia, ktorí tento čin odsudzujú a berú ho ako najviac sebecké konanie. Iní preto majú pochopenie, a síce to podľa nich nie je správne, vedia pochopiť ľudí, ktorí nad tým uvažujú, prípadne sa o samovraždu už pokúsili.

Prečo si myslíte, že ľudia chcú spáchať samovraždu?

Na túto otázku ľudia najčastejšie odpovedali, že chcú utiecť od problémov. Druhou najčastejšou odpoveďou bol veľmi dlhý boj s depresiou alebo inou psychickou chorobou. Ďalšia odpoveď v poradí bola, že človek snaží upozorniť na to, že potrebuje pomoc.


Na jednej veci sa ľudia zhodli. To je, že vzdávať sa bez boja nie je správne. Aj keď ten boj môže trvať naozaj dlho, konečná výhra stojí za tú námahu. Premýšľanie o samovražde je veľmi vážnym prejavom problémov v živote či s duševným zdravím. Aj keď vziať si život môže vyzerať ako najjednoduchšia, najbezbolestnejšia, či jediná možnosť, ako svoje trápenie ukončiť, nie je to pravda - choroba nám často dokáže klamať.


Ak sa necítite na zdôverenie sa niekomu osobne, môžete hľadať pomoc aj anonymne pomocou chatu alebo telefonátu s psychológmi na IPČko.