• Lenka Ondrušková

Ako na psychohygienu?

Updated: May 7

Sebamedikácia, alebo inak povedané psychohygiena, je podľa mňa veľmi dôležitou súčasťou našich životov, i keď sa často na ňu zabúda. Ľudia sú natoľko zaneprázdnení a pohltení dnešnou dobou, že sa nestarajú o to najdôležitejšie čo majú - o vlastné zdravie. Je pre nás prirodzené nevystavovať sa nebezpečným situáciam, pri ktorých by sme mohli utrpieť ujmu na fyzickom zdraví, ale nášmu psychickému zdraviu nevenujeme toľko pozornosti, ktorú si vyžaduje.Psychohygiena by mala slúžiť ako prevencia pred tým, aby sa naša psychika dostala do stavu, pri ktorom už bude potrebná odborná pomoc, ale aj ako podpora pri liečbe psychických chorôb, ktoré už vyžadujú medikáciu. Treba porozmýšľať, aká činnosť je pre NÁS ukľudňujúca, keďže univerzálny spôsob psychohygieny neexistuje. Každý človek musí hladať vlastné spôsoby, ako svoje myšlienky upokojiť a nabrať novú silu na riešenie problémov. Poznáme ale činnosti, ktoré ľudia v rámci psychohygieny využívajú najviac.


ŠPORT

Pre veľa ľudí je myšlienka toho, že by mali vnímať šport ako druh relaxácie nepredstaviteľná, ale je vedecky dokázané, že našej psychike veľmi pomáha. Je považovaný za jednu z najlepších antistresových činností vôbec. Pomocou pravidelného tréningu dokážeme vyvolať zvýšenú produkciu endorfínov a taktiež znížiť hladinu stresového hormónu kortizolu. Aktivity nemusia byť príliš dlhé ani intenzívne, ale pre dosiahnutie požadovaného výsledku by sa mali opakovať pravidelne každý deň.


STRAVA

Aj spôsob, akým sa stravujeme, môže mať veľký dopad na naše psychické zdravie. Musíme si dávať pozor na to, či prijímame v strave dostatočné množstvo potrebných živín, či nejeme príliš málo, alebo naopak, priveľa. Dôležitá je aj pravidelnosť stravovania. Odborníci hovoria, že podľa správnosti by sme mali jesť každé 3 hodiny. Na jedlo by sme si mali vyhradiť čas, pri ktorom sa nebudeme ničím rozptyľovať a budeme mať možnosť jesť v kľude a pomaly.


ZÁUJMOVÉ ČINNOSTI

Každý človek má svoje vlastné záľuby, koníčky, ktoré mu pomáhajú odreagovať sa a nemyslieť na problémy. Či už je to spev, hra na hudobný nástroj, kreslenie, čítanie, upratovanie, alebo akákoľvek iná činnosť, vnímam to ako najúčinnejší liek. Je dôležité vyhradiť si čas na aktivity, ktoré nám robia radosť, a nepreťažovať sa tými, ktoré nás oberajú o energiu.


MEDITÁCIA

Okrem pozitívnych účinkov na psychiku, ako je napríklad regulovanie úzkosti alebo zníženie stresu, má meditácia aj vplyv na fyzické schopnosti človeka. Keď pravidelne meditujete, dokážete si predĺžiť dobu pozornosti, môže dôjsť ku zníženiu krvného tlaku a zlepšenie spánku.

Ak by ste nevedeli ako s meditáciou začať, prekliknite sa na náš článok, ktorý vás naučí ľahkú čokoládovú meditáciu!


Každý človek si môže vybrať sám, ktorý zo spôsobov zvolí, ale je dôležité na psychohygienu nezabúdať a starať sa o svoju myseľ. Odmenou bude zlepšenie vzťahov s ľuďmi, dosahovanie vyšších výsledkov, ale hlavne lepšia nálada, pretože ak svojej hlave doprajeme chvíľku odpočinku, vráti nám to viacnásobne.