• Anna Valentová

Panická porucha

Strach. Pocit, ktorý určite každý z nás aspoň párkrát zažil. Je to normálna, dôležitá emócia, ktorá nás chráni pred nebezpečnými situáciami alebo ohrozením. Ako teda súvisí pocit strachu s úzkosťou, a ako sa prejavuje u pacientov s panickou poruchou?


Hlavný rozdiel medzi strachom a úzkosťou je ten, že pri úzkosti má človek pocit ohrozenia, aj keď nevie identifikovať jeho zdroj. Úzkosť je teda strach, ktorý nemá opodstatnenú príčinu. To vedie k tomu, že telo i myseľ sú príliš ostražité a pripravené na neexistujúce nebezpečenstvo, čo sa môže prejaviť panickými záchvatmi. Panická porucha sa zaraďuje medzi úzkostné poruchy, človek opakovane zažíva veľmi silné stavy úzkosti, teda paniky. Tie ale nie sú predvídateľné dopredu a prichádzajú neočakávane.


Príznaky panickej poruchy sa dajú rozdeliť na do dvoch skupín:

  1. psychické príznaky

  2. fyzické príznaky


Psychické príznaky

Pocit ohrozenia, pocit napätia, úzkosť z očakávania, podráždenosť, nadmerné obavy a starosti, katastrofické myšlienky a predstavy.


Telesné príznaky

Napätie v svaloch, dýchavičnosť alebo pocity nedostatku dychu, bolesti hlavy a svalov, tras rúk, závraty, búšenie srdca, zrýchlenie srdcového tepu, tráviace problémy, nechutenstvo do jedla alebo naopak prejedanie sa.


Ľudia počas panického záchvatu majú často pocit na odpadnutie alebo sa nemôžu nadýchnuť, trasie sa im telo, často si myslia, že majú infarkt alebo iné zdravotné problémy. Na vyšetreniach sa často ukáže, že sú v poriadku, čo vyvoláva ešte väčšiu úzkosť.


U panickej poruchy sa často vyskytuje agorafóbia, strach z pobytu v otvorenom priestranstve. Medzi bežné reakcie na záchvat môže byť únikové správanie, a teda snaha utiecť z danej situácie, napríklad z obchodu. V niektorých prípadoch to môže viesť k tomu, že človek sa začne vyhýbať miestam, kde záchvat zažil v minulosti zo strachu, že by nastala rovnaká situácia. Dokonca sa človek môže vyhýbať aj miestam, kde záchvat nikdy nemal, ale predpokladá, že by na danom mieste mohol nastať. Výustenie týchto pocitov a myšlienok sa môžu prejaviť strachom ísť sám do obchodu, von na ulicu a podobne.


Panická porucha sa lieči pomocou farmakoterapie a psychoterapie. Samotná psychoterapia môže pomôcť pri ľahších alebo stredne ťažkých formách panickej poruchy, pri ťažkých formách je už nutná liečba psychofarmakmi. Aj pri ťažších formách je však psychoterapia veľmi dôležitá, pretože sa v nej človek učí efektívne zvládať príznaky.