• Lenka Ondrušková

Prevencia depresívnej poruchy

Depresia je v psychológii duševný stav charakterizovaný pocitmi smútku, skleslosti, vnútorného napätia či nerozhodnosti spolu s útlmom a spomalením duševných a telesných procesov, ochudobnením záujmov a nízkym sebavedomím. Presne takúto definíciu depresie nájdeme na Wikipédii, ale ľudia si často neuvedomujú, čo skutočná depresia je a zamieňajú si ju s obyčajným smútkom.


Vety typu: ,,Dnes mám depku“ počúvame na dennom poriadku, skutočná depresia je však vážne psychické ochorenie, ktoré sa už pre veľa ľudí stalo smrteľné. Ľudia ktorý depresiou skutočne trpia, sa o nej často boja hovoriť práve pre to, lebo si spoločnosť myslí, že na seba týmto spôsobom chcú upútať pozornosť. Depresiu delíme na endogénnu a reaktívnu. Endogénna depresia je spôsobená chybnou chémiou v mozgu, zatiaľ čo reaktívna, je reakciou na určitú nepríjemnú udalosť v živote. Na to, aby toto ochorenie prepuklo, musí mať človek v obidvoch prípadoch určité predpoklady, ale ja osobne si myslím, že prevencia depresie by mala spočívať skôr v tom informovať ľudí a tým im ukázať, že na ich problém nie sú sami.


Existujú odborníci, ktorí dokážu tento nepríjemný stav efektívne liečiť a tak nemusí dôjsť k zhoršeniu stavu na toľko, že sa človek uchýli k sebapoškodzovaniu alebo dokonca k samovražde. Často sa stáva, že hlavne ľudia s endogénnou depresiou svoj stav zľahčujú a nevyhľadajú pomoc, pretože pre svoje trápenie nevidia žiaden jasný dôvod. Pre to by sa malo o depresii informovať už na školách.


Čo ale môžeme my sami spraviť a tým pomôcť nášmu psychickému zdraviu?


Hovoriť o našich problémoch je veľmi dôležité. Nečakajme kým pohár pretečie a pravidelne rozprávajme s ľuďmi o veciach, čo nás trápia.


Cvičenie a správna strava je síce veľmi opakovaný spôsob prevencie psychických chorôb, ale zaručene funguje. Ak nájdeme zdravý balans, pomôže nám cvičenie a vyvážená strava veľmi pomôcť so stresom alebo inými nepríjemnými emóciami.


Aj dostatok spánku môže mať v boji s depresiou veľkú rolu. Ak nášmu telu doprajeme odpočinok, odmení sa nám za to.


Ako posledné by som sem zaradila láskavé a podporujúce prostredie, lebo ľudia ktorými sa obklopujeme, dokážu do veľkej miery to ako sa cítime.


A na záver treba spomenúť, že depresia je síce vážna choroba, ale nie neliečiteľná, takže sa netreba báť vyhľadať pomoc odborníka.