• Lenka Ondrušková

Prevencia PPP

PPP alebo poruchy príjmu potravy sú veľmi závažné psychické ochorenia. Zo všetkých duševných porúch majú najvyššiu úmrtnosť, ale na ich prevenciu sa stále zabúda. Stigma okolo psychických chorôb je veľmi veľká a preto sa často stáva, že nevhodnými narážkami dokážeme u človeka poruchu príjmu potravy spustiť, či zhoršiť pacientov stav. Tu je pár užitočných spôsobov na prevenciu porúch príjmu potravy:


Obsah na sociálnych sieťach

Často na sociálnych sieťach vidíme ľudí s "dokonalým" telom, perfektne zostaveným jedálničkom a cvičiacim programom na každý deň. To nám dáva pocit, že sú dokonalí a chceme sa im čo najviac podobať. Neuvedomujeme si ale, že fotky sú väčšinou upravené tak, aby neboli vidieť žiadne nedokonalosti. A na tanier s jedlom si po odfotení fotky väčšina ľudí doloží jedlo, alebo ujedá počas dňa. Veľa dievčat a chlapcov, ktorí zverejňujú na internete príspevky tohto typu, trpí taktiež nejakým druhom PPP, aj keď si to častokrát sami neuvedomujú. Nesmieme veriť všetkému, čo na sociálnych sieťach vidíme, lebo je to často od reality veľmi vzdialené. V dnešnej dobe sa už našťastie veľa ľudí zaoberá touto problematikou a tak môžeme nájsť čoraz viac príspevkov, ktoré zobrazujú skutočnosť a ukazujú ľudské telo realisticky.


Informovanosť o PPP na školách

O poruchách príjmu potravy sa veľa nehovorí a ľudia o nich veľa krát vôbec nič nevedia. V spoločnosti prevláda názor, že ide len o mladé, vychudnuté dievčatá, ale tak to vôbec nie je. Táto choroba si nevyberá podľa veku ani pohlavia a ľudia, ktorí trpia PPP, vôbec nemusia mať podváhu. Občas môžu mať dokonca aj nadváhu. Verejnosť a študenti by sa preto mali o tejto téme informovať už na školách prostredníctvom psychológov, učiteľov, alebo PR konzultantov, ktorí by im túto tému viac objasnili.


Diéty, "dobré" a "zlé" jedlo

Veľa z nás už od malička počúvalo vety typu: „Nejedz to, je to nezdravé!“, „Takto na večer by si už jesť nemala.“ , „Mala by si schudnúť.“ a podobne. Naučíme sa rozdeľovať jedlo na zdravé a nezdravé a sme obklopení nekonečným tlakom. Pozeráme sa, ako naši rodičia držia rôzne diéty a nadobudneme presvedčenie, že snaha o zmenu tvaru nášho tela je úplne normálna, žiadaná a spoločnosťou očakávaná.


Práve preto, by si mala spoločnosť dávať pozor, akými informáciami obklopuje deti, lebo im to môže často krát veľmi uškodiť.


Sebaláska

Posledný, ale z môjho pohľadu asi najdôležitejší bod, je rozvíjanie sebalásky. Naučiť sa mať rád samého seba je pre niekoho možno samozrejmosť, ale pre veľa ľudí je to dlhoročný proces trápenia. PPP sú hlavne o nenávisti človeka k samému sebe a o neustálej potrebe byť dokonalý. Treba si ale uvedomiť, že nič ako dokonalosť neexistuje, každý máme nejaké chyby a našou úlohou je mať rád samého seba, aj napriek týmto nedokonalostiam. Dôležitým krokom smerom k sebaláske je tiež prijatie samého seba, toho, akí sme. Že to, akí sme, je úplne v poriadku a zaslúžime si lásku, ako každý iný.

Fotograf Ľudmila Ježová


Toto bolo len pár spôsobov ako predchádzať rozvoju porúch príjmu potravy, ale samozrejme, existuje ich omnoho viac. Je veľmi dôležité, rozšíriť povedomie o tomto probléme a snažiť sa mu najrôznejšími spôsobmi predchádzať. Keď už ale náhodou u niekoho porucha príjmu potravy prepukne, treba ho podporiť a ukázať mu, že v tom nie je sám.


Pre viac informácii o poruchách príjmu potravy, ako im predchádzať, prípadne kde vyhladať pomoc, nezabudni si pozrieť projekt Chuť žiť.