• Anna Malová

Robia antidepresíva ľudí šťastnými?

Veľakrát som sa stretla s tvrdeniami, že antidepresíva sú drogy, ktoré nás urobia šťastnými, a že keď človek tieto lieky užíva, tak bude šťastný. V skutočnosti je cieľom týchto liekov zabrániť, aby nálada padala do depresívny epizód. Pacientova nálada sa tak z dlhodobého hľadiska zlepší, neznamená to však, že bude automaticky len šťastným.


Ako teda antidepresíva fungujú?


Antidepresíva vieme rozdeliť do niekoľkých skupín na základe mechanizmu fungovania. Jednými z najpoužívanejších sú antidepresíva skupiny SSRI (selektívne inhibitóry spätného vychytávania serotonínu), ktoré sú známe svojou vysokou účinnosťou a nízkym množstvom vedľajších účinkov.


Antidepresíva skupiny SSRI zvyšujú hladinu serotonínu v mozgu. Serotonín je neurotransmiter, ktorý prenáša signály medzi nervovými bunkami - neurónmi. Keď je príliš málo, môže sa u človeka rozvinúť depresívna porucha, v prípade, že je ho priveľa, môže naopak dôjsť k nadbytočnej bunkovej aktivite. Pri zdravom množstve serotonínu by sa človek mal cítiť emocionálne stabilne, šťastne, pokojne. SSRI antidepresíva blokujú spätné vychytávanie serotonínu, čím jeho množstvo v mozgu zvyšujú a dochádza k zlepšeniu pacientovho stavu. Antidepresíva však nezačnú účinkovať ihneď, viditeľné zlepšenie stavu nastáva približne po 4 až 6 týždňoch.


Tak, ako cukrovka alebo vysoký cholesterol, aj depresívna porucha je choroba, na ktorej liečbu je často potrebná medikácia. Mnohí ľudia majú strach, že antidepresíva zmenia ich osobnosť. Z môjho pohľadu je to práve choroba, ktorá nám našu osobnosť zmení, a lieky sú veľmi nápomocné v tom, aby sme sa mohli cítiť zase sami sebou, robiť aktivity, ktoré sme si pred tým užívali, a aby sme mohli znovu normálne fungovať.