• Ľudmila Ježová

Tri zaujímavé a rýchle spôsoby, ako sa upokojiť

Updated: May 7

Niektorý ľudia v snahe upokojiť sa robia veci, ktoré ich stav ešte zhoršujú. Či už ide o škrabanie sa, rezanie, či búchanie do stien, tieto spôsoby nie sú zdravé. Určite ste počuli rady ako ,,skús jógu“ alebo ,,daj si horúci kúpeľ.“ Tieto rady sú taktiež účinné, no nedajú sa praktizovať hneď. Preto vám prinášame tieto rýchle a jednoduché metódy na upokojenie.


fotograf: Ľudmila Ježová


1. Čokoládová Meditácia

Určite ste už počuli už o meditácií. O tom ako je telu aj mysli prospešná. No neviete, ako začať? Alebo, ako v mojom prípade, nemyslieť? Čokoládová meditácia je úžasná práve v tom, že netrvá vôbec dlho (len ak by ste chceli) a sústredíte sa na činnosť, takže je ľahšie zamerať svoju koncentráciu, no, na nič. Alebo v tomto prípade, na čokoládu. Plus, hovorí se, že čokoláda vám uvoľňuje endorfíny („hormóny šťastia“) v tele.

Je to veľmi jednoduché, na jazyk si položíte kúsok vašej obľúbenej čokolády. Nemôžete do nej zahryznúť, no len jazykom ju jemne rozpúšťať. Snažíte sa sústrediť len na chuť čokolády, na jej proces roztápania.

2. Zatvorte si oči a predstavujte si svoje obľúbené miesto

Ak ste v strese, pretože nestíhate, stojíte v električke a počítate sekundy, po kým príde vaša zastávka, alebo na vás bol niekto v škole či v práci nepríjemný, dá sa ľahko upokojiť. Zavrite si oči a predstavujte si, že ste niekde, kde to máte najradšej. Môže to byť vaša obľúbená kaviareň, lúka, no môžete si predstaviť aj to, že ste na pohovke s priateľom/priateľkou a pozeráte váš obľúbený seriál. Alebo aj to, že sa „mojkáte“ so svojím psom.

Vôbec to nemusí trvať viac než pár minút, je to osobitné a závisí to od výšky stresu. Ak by sa vám táto metóda zapáčila, niektorí psychológovia radia 15 minút denne „snívania“ o tomto mieste. Okrem zníženiu stresu by táto metóda mala pomôcť lepšie sa sústrediť.


3. Zamerajte sa na svoje telo

Keď ste vystresovaný, vaša pozornosť sa upína na okolité podnety. Naopak, keď sa zameriate na svoje svaly, stres by sa mal znížiť už do minúty.

Je na to jednoduché cvičenie. Môžete stáť alebo sedieť. Zhlboka a pomaly sa nadýchnete a začínate napínať svaly od končekov prstov cez lýtka, stehná, trup a ruky. Tri sekundy vydržíte v napätí a spolu s výdychom svaly uvoľníte.


Ak nejaký z týchto spôsobov vyskúšate, dajte nám v komentároch vedieť, aký ste z toho mali dojem vy!